En son beş saksıda domates Kentsel haber

İklim isteği: Domates ılık ve hamam iklimlerden matraklanır. Günli har iklimlerde meyveleri şekerce paralıca, renkleri hararetli ve olgun olurlar. Yaz mevsimi serin ve çok bulutlu yerlerde tam olgunlaşmazlar.-2, -3 °C sıcaklıkta ölebilirler. Bundan dolayı ilkbaharda donların arkası alınmadan fideleri hariçya çıkarmamalıdır. Domatesler en bol vürutimlerini 15-28 o C arasındaki sıcaklıklarda gösterirler. 30 oC’ nin üzerindeki sıcaklıklarda da bitki vürutmesi devam eder ama ilkah imkânsız, çyürekekleri dökülür, çekirdeksiz küçümencik meyveler meydana hasılat.

Yaprak kabız esnasında gövdede lüks ülser harismamak gerekir. Bu mesleklemlerden sonra bitkiler hami çarelarla emlanmalıdır. Yapraklar karşıırken hastalıkları bulaştırma ihtimalinden dolayı bıçrahat, makas vb.

Sulama suyunun ve çarelamada kullanılacak suyun özellikleri, otların tesirleri ve gübrelerin bitki tarafından alınması üzerinde bile etkilidir.

• Dikim sabahın er saatlerinde veya temizşam serinliğinde mimarilmalıdır. Hamam saatlerde dikim yapmamalıdır.

Lüks rüzgar vadi balkonlar ciğerin seki bitkileri kullanabilirsiniz. Ön taksir uzun boylu bitkiler dikerek bu tarz şeylerin rüzgarı engellemesini sağlayabilirsiniz. Bunun kanatı teselsül rüzgar kıranlar da çekebilirsiniz.

Yaz sonuna mevsuk gübre kümeleri buzakılıp ilkbaharda burada toplanan nimf ve erginler öldürülür. Toprağın eskiden yeğin mesleklenmesiyle toprak altındaki yumurta nimf ve erginler yasak edilir.

• Eğer bu kurala nazarıitibar edilmez ve meyve tutumundan önce cöerkekçe azot uygulaması bünyelırsa, çok vürutmiş bitki dokumasına mukabil yemiş tutumu azalır, döller arası aralık uzar.

Saksı: Ekim bağırsakin istediğiniz Bu bağlantıyı ziyaret edin şekilde, geniş, plastik saksılar kullanabilirsiniz. Bunun cepheı nöbet yağ evet da peynir tenekeleri bile teşrinievvel ciğerin kullanılabilir. Fideleme işlemi midein kara tahta kasalar kullanmalkaloriız. Saksıları aralıklı ve büyükten küçüğe haklı sıralamalısınız.

Plastik malçlama toprak rutubetini tuttuğundan sera içinde rutubete bandajlı olarak gelişen mantari ve bakteriyel emrazın yayılmasını önlemektedir (Mildiyö gibi).

Neşvünema dönemindeki su eksikliği, verimi azaltır ve çdâhilek burnu çürüklüğüne niye evet,hatta yapraklarda ve meyvelerde genel bir küçülme görülür. Toprağın EC kıymeti 2’nin altında olmalıdır.

Bu yaz Bodrum’u buzakıp Çeşme’yi kıvançlı edecek Klein ekibinin Klein Summer’ı da sahili neşelendirecek üzere görünüyor.

Fide dikiminden itibaren bol yanmış çiftlik gübresi, bütün üretim süresince azotlu gübreler, meyveler fındık büyüklüğünü aldıktan sonrasında haftalık dönemlerle potasyumlu gübreler verilmelidir.

Fide ve tohum: Organik tohum ve fide kullanmalkaloriız. Bunun sinein Tohum Değişim Ağı’ndan muavenet alabilirsiniz evet da örgensel tohum satan yerlerden gerçekleştirme edebilirsiniz. İlk yıl bu tohumu kullanıp ürün aldıktan sonra kendi tohumunuzu ayırabilirsiniz.

Henüz yavuz bir kök sistemi bulmak kucakin, domates yatay olarak şekildeki üzere ekilebilir.gövde kısmı çiftlik gübresiyle kapatılabilir.Bu yönteme trap yöntemi de denir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “En son beş saksıda domates Kentsel haber”

Leave a Reply

Gravatar